Úvod Blog Zajímavosti 21 senzací z „nudného“ světa psacích potřeb
I ve světě školních a kancelářských potřeb se občas vyskytne nějaká ta aférka

21 senzací z „nudného“ světa psacích potřeb

Máte pocit, že je svět školních a kancelářských potřeb nezajímavý a až zoufale normální? Nenechte se zmást. I specifická oblast sešitů, tužek a gelových per s sebou nese informace exkluzivní - ne-li přímo aféry! Vydejte se s námi na cestu skrz kancelář i školní třídu. A pořádně se držte! Často mají za sebou nudné běžné věci ty nejneuvěřitelnější příběhy.

Napadlo vás někdy, že v technickém a informačním světě bude přirozeně klesat spotřeba psacích potřeb, potažmo papíru? Není to pravda. Autor knihy „Dobrodružství v papírnictví: Cesta skrz váš penál“ James Ward je o tom dokonce přesvědčen: „Nezáleží na technologii aplikací nebo telefonů. Prostor pro papír bude vždycky.“ Jeho kniha bortí nudnou představu o oblasti psacích potřeb. Dají se zde překvapivě sehnat kauzy stejně jako ve světě celebrit. Ne-li lépe. James Ward pokračuje: „ Podívejte se na můj telefon! Po celém dni je baterka na 62 procentech. V tunelu i při plném nabití prostě fungovat nebude. Papír, na druhou stranu, bude fungovat vždycky.“

Nudný obor? Ani náhodou!

1. Pryže byly využívány od roku 1770. Do té doby je nahrazoval chleba nebo strouhanka. Umělci a pisatelé ale často čelili nečekaným vetřelcům – pronásledovaly je hladové kachny!

2. Během druhé světové války nosili norští představitelé odboje svorku na klopách sak. Dávali tak vcelku nenápadně najevo, že bojují proti Hitlerovi

3. Fluorescentní inkoust byl objeven v roce 1930 a distribuovat se začal v oranžovém, červeném, zeleném, fialovém a modrém odstínu. Dodnes až 85% prodeje tvoří růžové a žluté fixy. Žlutá je navíc uprostřed viditelného spektra a celkem snadno ji tedy vidí i lidé trpící barevnou slepotou

4. První tyčinkové lepidlo bylo inspirované ženou, která si zrovna nanášela rtěnku – a náhodou si jí všiml Dr. Wolfgang Dierichs, výzkumník německé firmy Henkel. Díky ní (a rtěnce) vymyslel lepidlo v otáčivé tubě

5. Věděli jste, že v perfektním penále najdete kuličkové pero, modrý zvýrazňovač a samolepicí bloček, tzv. post-it-note? Nic víc, nic míň. Samozřejmě je to trochu legrace – přesně takto naplněný penál totiž nosí James Ward, autor výše zmíněné knihy

„Novinky“ z minulosti

6. Slovo „pero“ pochází ze starého francouzského slova označujícího dlouhé křídlo nebo ocasní pero ptáka

7. Jeden z prvních "papírů," vyrobený z látky a konopí, byl vynalezen čínským eunuchem v roce 105 n. l

8. Již staří Egypťané (4000 př. Kr.) používali pera, můžeme tedy směle říci, že ta jsou mnohem starší než papír. Dokonce používali i duté bambusové stonky naplněné psací tekutinou, které sloužily jako primitivní plnicí pero!

9. Úžasní Egypťané vynalezli i první nůžky - už v roce 1500 př. n. l! Vůbec nejstarší zmínky o nůžkám podobných předmětech sahají do Mezopotámie do období před 3000 – 4000 lety

10. V roce 1858 získal Američan Hyman Limpman patent na tužku s gumou na jednom konci

11. První patent na okenní obálku byl udělen rovněž Američanovi – a to roku 1902

12. Věděli jste, že kalkulačky byly vynalezeny už na počátku 17. století? Prvním komerčně úspěšným strojem byl arithometr z roku 1851 (Více v článku Z historie kalkulaček)

13. Za první „tiskárnu“ se dá považovat knihtisk J. Guttenberga z roku 1440!

14. První známá sešívačka vznikla na dvoře Ludvíka XV. Každou sponku zdobil královský odznak.

15. Učitelé tvrdě protestovali proti gumám na tužkách, měli totiž za to, že to povzbudí děti k chybovosti. První tužka s gumou byla ve třídě použita teprve před 100 lety!

Geniální omyly

16. Sáhli jste někdy po bublinkové folii s tím, že vás uklidní? Nejste jediní. Vznikla v Americe v 50. letech - a úplně omylem! Dnes je dokonce využívána více pro relax než pro balení (křehkých) věcí. Poslední pondělí v lednu bylo stanoveno jako Mezinárodní den bublinkové folie. Japonská společnost Bandai dokonce prodává bublinkový navíječ Puchi Puchi, který poskytuje kapesní bublinkovou folii v „nekonečném“ množství.

17. Na počátku třicátých let 20. století vymyslel podnikatel R. Avery první samolepicí bločky – které jsou dodnes prudce populární. Jako většina geniálních věcí, i tzv „post-it-notes“ vznikl omylem. Pilní zaměstnanci se ve tři ráno pokoušeli vyrobit super silné lepidlo, ale vznikl pravý opak – adhezní varianta, která nezanechává stopy. Naštěstí!

Kolik kilometrů „ujdete“s tužkou?

18. Výzkum v roce 2008 ukázal, že kuličkové pero Bic dokáže nakreslit čáru o délce tří kilometrů

19. Bylo vypočteno, že jedna borovice může vyrobit maximálně 80 000 listů papíru

20. Tužky umí psát pod vodou! (K čemu by to ale bylo?)

21. Mezinárodní den psacích potřeb je stanoven na 27. dubna

Věděli jste, že anglický výraz „stationery“ je dodnes celkem běžně zaměňovaný za „stationary“? Původní „stationery“ pocházející z latiny označoval prodejce s vlastním obchodem nebo stánkem, postupně se ale ujal jako označení podomního prodejce. Dnes navíc ještě označuje pera, tužky a další psací a kancelářské potřeby. Výraz s „ery“ dnes ale angličané používají jednoduše jako podstatné jméno, s „ary“ potom jako adjektivum.

Zdroje:

http://www.telegraph.co.uk/culture/hay-festival/11633395/Youll-be-glued-to-these-7-facts-about-stationery.html

http://www.express.co.uk/life-style/top10facts/573036/Top-10-facts-about-stationery

http://www.officeteam.co.uk/2013/07/30/more-interesting-facts-about-stationery/

http://www.officeteam.co.uk/2013/01/21/12-interesting-facts-you-never-knew-about-office-stationery/

https://bos4you.co.uk/10-interesting-facts-stationery/

https://www.choicestationery.com/blog/16-interesting-office-stationery-facts-can-file-amazing/