Papírnictví PAVLIK CZ

Vaše online papírnictví

Halloween
Papírový draci 2016
Umělecké a výtvarné potřeby
Kalendáře a diáře 2017
Batohy 2016

Z historie kalkulaček

 

 

 

   Z historie kalkulaček

    Jejich pradědečkem je počítadlo. Historické muzeum počítačů v USA jej považuje za „nejstarší, k počítání nepřetržitě používaný předmět - kromě prstů na ruce.“ Téměř každý školák s ním zkouší své první sčítání a odčítání.

 

    Mladším a kontroverzním příbuzným počítadla jsou kalkulačky, které v druhé polovině 20. století vtrhly do školních tříd. Vyděšení rodiče se ptali: "Nezničí tato "kalkulačka" logaritmické schopnosti našich dětí?" "Budou stále schopné poučit se ze svých chyb?"

 

    Obchodníci ani účetní strach neměli - těm počítadla i kalkulátory koneckonců sloužila odnepaměti. Pojďte se s námi podívat na další cestu do hlubin času!

 

 

   Počítadlo starých Egypťanů

    Nejstarší počítadla používali jako první patrně Egypťané nebo Sumerové. Přezdívalo se jim "abacus" a princip byl jednoduchý. Rám držel řadu tyčinek s obousměrně posuvnými korálky. Jakmile kuličky sklouzly na další tyč, zobrazily počet desítek - a takto dále. Primitivní? Nenechte se zmýlit!

 

    V téměř nezměněné podobě přetrvalo toto počítadlo až do 17. století. V roce 1649 byl Blain Pascal pověřen výrobou a prodejem prvního počítacího stroje ve Francii.

 

   První komerční kalkulátor

    O dvě stě let později se tomuto přístroji - přezdívanému arithometr - podařilo stát se skutečně komerční záležitostí. V roce 1851 jeho sériovou výrobu zahájil Thomas de Colmar.

    Během dvacátého století byly kalkulátory masivní, velmi neskladné a drahé přístroje - podobně jako první počítače.

 

   Kalkulačka do kapsy

    První elektronická kapesní kalkulačka byla vyrobena až v roce 1967. Ještě v roce 1970 šlo o nákladný výrobek. V této době ovšem také poprvé vtrhly do školních tříd! Jejich cena během pouhých deseti let výrazně klesla. Vstup kalkulaček do školní výuky byl provázen strachem a nejistotou. Je skutečně nutné, aby měly všechny děti svůj vlastní počítací přístroj? Jak tím utrpí jejich samostatná činnost? Bude potom ještě vůbec potřeba?

 

   Pomůcka nebo výmysl?

    V roce 1975 bylo osmákům ze základních škol umožněno požadovat kalkulačky během testů. V roce 1986 už byly v Connecticutu povinné! Americké i evropské školy následovaly tohoto příkladu. Ale ne všechny. Množství škol dovolilo použití kalkulačky jen v případě závěrečných testů. Některé byly ještě přísnější - podmiňovali

kalkulátory obtížností matematických testů.

 

   Křemíkové nebe

    V devadesátých letech už je přirozené použít kalkulačku během čtvrtletní nebo maturitní písemky.

 

 

   

Vědecké kalkulačky pro starší studenty se podobně jako učebnice "dědily". Chcete opravu testu? Pomozte kalkulačce do křemíkového nebe!

 

   Kdo se bojí, nesmí do lesa!

    Obavy z technických vymožeností stále přetrvávají. Rodiče dnes straší počítače a téměř všehoschopné telefony. Kam se poděje fantazie dětí? Co s jejich komunikací? Není se čeho bát. Naše děti se totiž jen tak nedají.

 

 

 

 

 

 

Zdroje:

http://hackeducation.com/2015/03/12/calculators/

http://www.thecalculatorsite.com/articles/units/history-of-the-calculator.php

http://www.edtechmagazine.com/k12/article/2012/11/calculating-firsts-visual-history-calculators

http://www.vintagecalculators.com/html/history_of_electronic_calculators.html

http://www.mortgagecalculator.org/helpful-advice/chronological-calculator-timeline.php

http://www.ideafinder.com/history/inventions/handcalculator.htm

http://technet.idnes.cz/jedna-dva-tri-ctyri-pet-jak-kalkulacka-menila-svet-f77-/tec_technika.aspx?c=A070413_115038_tec_technika_pka


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

facebook google plus linkedin