Úvod Blog Zvyky a tradice Příběh a kouzlo adventního kalendáře
Přečtěte si příběh o tom, jak vznikl 1. adventní kalendář.

PŘÍBĚH A KOUZLO ADVENTNÍHO KALENDÁŘE

Adventní kalendář anebo také vánoční kalendář je zvláštní druh kalendáře ukazující dny spojené s křesťanskými Vánocemi a dobou adventu. Slouží nám k odpočítávání dnů adventu ke Štědrému dnu. Rozšířená je papírová verze, ve které se nachází 24 políček vyplněných malou sladkostí. Existují však i verze, ve kterých jsou věci kreativní, s hračkami, svíčkami, kosmetikou a v dnešní době již nespočetně jinými dárky. 
Advent je období zahrnující čtyři neděle před 25. prosincem; první adventní neděle, kterou období začíná, tedy připadá na některý z dnů v rozmezí 27. listopadu až 3. prosince. Advent končí se západem slunce na Štědrý večer. V obchodních verzích adventních kalendářů je počet dnů obvykle 24, začínají tedy vždy 1. prosincem.
 

10 ZAJÍMAVOSTÍ, KTERÉ JSTE MOŽNÁ NEVĚDĚLI O ADVENTNÍCH KALENDÁŘÍCH

Adventní kalendář se stal jednou z nejoblíbenějších vánočních tradic. Kolik toho víte o jejich původu?
 

1. PŮVODEM JSOU Z NĚMECKA

V 19. století mnoho zbožných luteránů v Německu slavilo advent tak, že každý den od 1. do 24. prosince zapálili svíčku nebo udělali křídou značku na zeď nebo dveře. Brzy tento zvyk vedl k zavěšení různých náboženských obrázků každý den během adventu.
 

2. PRVNÍ ADVENTNÍ KALENDÁŘE SE VYRÁBĚLY ZE DŘEVA

V roce 1851 vznikl první dřevěný adventní kalendář. 

 

3. PRVNÍM TIŠTĚNÝM KALENDÁŘEM BYLY HODINY

Na počátku 20. století vydalo hamburské knihkupectví něco, co nazývalo „vánoční hodiny“. První tištěný adventní kalendář.
 

4. KALENDÁŘE JAKO DÁRKY

V roce 1904 uvedly stuttgartské noviny Neues Tagblatt jako přílohu adventní kalendář svým čtenářům.
 

5. TISKAŘ ADVENTNÍCH KALENDÁŘŮ DOSTAL NÁPAD OD SVÉ MAMINKY

V roce 1908 vytvořila tiskárna Gerhard Lang kalendář, který obsahoval malé obrázky, které bylo možné připevnit na lepenku, jeden denně, po celý prosinec. Nápad dostal od své matky, která jemu a jeho sourozencům v týdnech před Vánocemi dávala jednu sladkost denně.
 

6. OKÉNKA BYLA PŘIDÁNA AŽ POZDĚJI

Langovi se také připisuje vylepšení kalendáře ve 20. letech 20. století o malá okénka, ve kterých se nacházely malé obrázky nebo biblické verše.
 

7. KONEC ADVENTNÍM KALENDÁŘŮM BĚHEM 2. SVĚTOVÉ VÁLKY

Během 2. světové války nacisté zakázali kalendáře s obrázky. Po válce tiskárna Richard Sellmar přesvědčila americké úředníky, kteří v té době vládli ve Stuttgartu, aby ji umožnili navzdory nedostatku papíru, znovu kalendáře vytisknout. Společnost Sellmar-Verlag vyrábí kalendáře dodnes. Je to jediné nakladatelství v Německu, které se věnuje výhradně výrobě adventních kalendářů.
 

8. PREZIDENT EISENHOWER POMOHL K JEJICH POPULARITĚ V USA

Popularita adventních kalendářů ve Spojených státech vzrostla, když časopis Newsweek zveřejnil fotografii tří vnoučat tehdejšího prezidenta pózujících s kalendářem. Svou roli mohl sehrát i fakt, že malé kousky čokolády byly v té době součástí mnoha kalendářů.
 

9. NĚMECKO MÁ NEJVĚTŠÍ ADVENTNÍ KALENDÁŘ NA SVĚTĚ

Město Gengenbach v Bádensku-Württembersku se může pochlubit tím, co nazývá Das weltgrößte Adventskalenderhaus (největší dům adventního kalendáře na světě). Městská radnice se každý prosinec po více než 15 let proměňuje ve dvoupatrový adventní kalendář s 24 okny budovy (dvě řady po 11 plus dvě další na střeše), z nichž každé je vyzdobeno vánoční scénou, s novým oknem odhaleným každý den až do Vánoc.

 

10. NĚMECKO MÁ TEKÉ NEJMENŠÍ ADVENTNÍ KALENDÁŘ

Nejmenší adventní kalendář na světě, který nelze spatřit prostým okem, vyrobili němečtí fyzici z univerzity v Řeznu. Kalendář o rozměrech dvanáctkrát osm mikrometrů je zhruba miliardkrát menší než běžný kalendář. Obrázky, které jsou namalovány uvnitř 24 okének, měří asi jeden mikrometr (jednu tisícinu milimetru) a spatřit je lze jen za pomoci elektronkového mikroskopu. Vánoční motivy – kostelík, zvonek, Santa Claus a další – jsou vyryty v polovodičovém materiálu, arzenidu gallia.
Jak moc malý je? Na zaplnění plochy poštovní známky by bylo potřeba pět milionů kalendářů.


 
Zdroje: 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Adventn%C3%AD_kalend%C3%A1%C5%99
https://guideposts.org/inspiring-stories/10-things-you-might-not-know-about-advent-calendars/
https://www.lidovky.cz/domov/nejmensi-adventni-kalendar-neni-videt.A071213_000143_ln_noviny_sko
https://cs.traasgpu.com/nejvetsi-adventni-kalendar-na-svete/