Úvod Blog Zajímavosti Papírnictví Pavlik CZ radí: Jak vybrat výtvarné potřeby
Vybrat umělecké potřeby není nic jednoduchého. Na co si posvítit a jaké vlastnosti neopomenout se dozvíte v novém článku


Jak vybrat výtvarné potřeby

Výtvarné potřeby vybíráme tradičně podle…
Podle čeho vlastně? Záleží samozřejmě, o jakou „potřebu“ zrovna jde. Pastelky volíme podle sytosti a přesnosti tuhy, tempery podle hustoty či kvality barvy. Přesto to není tak jednoduché. Podívejte se s námi na základní určení kvality výtvarných potřeb a jejich následný výběr
.

Podle mnohých odborníků by se každý začínající umělec měl kromě anatomie člověka nebo krajinomalby učit i rozeznat kvalitní výtvarné potřeby. Koneckonců jejich výběr může ovlivnit výsledné umělecké dílo. A to zásadně. Na druhou stranu je třeba říci, že každý začínající artista má trochu jiný styl malby či kreslení a tím pádem i jiné preference při výběru.

Samozřejmě tedy nakonec záleží pouze na vás. My jsme tu proto, abychom vám ukázali, co všechno můžete sledovat.
Tak pojďme na to.
 

Základní faktory

Slídění po kvalitě

Ačkoliv každý z umělců má vlastní a osobitý styl kreslení, přesto jeho výsledky ovlivní výběr výtvarných potřeb. A to i kdyby šlo o obyčejnou tužku. Je třeba upozornit, že kvalitní neznamená automaticky drahé, tedy levnější nemusí být nutně nekvalitní. Zkuste najít výtvarné potřeby, které vám padnou na míru.
Vám. Nikomu jinému.
Proto se hledat vyplatí. Ke svým vybraným potřebám se můžete s láskou vracet a učinit z nich skutečné zbraně.

4 věci, které zvážit při výběru výtvarných potřeb

1. Typ pomůcek

Než se umělec vůbec pustí do tvorby, základem je porozumění typům a materiálům nástrojů, které si ráčí vybrat k práci. Pro studenta umění není od věci konzultovat nástroje se zkušeným učitelem, amatérští nadšenci však takovou možnost mnohdy nemají.

Grafitová tužka

Před samotnou kresbou se patrně nevyhnete náčrtku, grafitové tužky jsou proto bez nadsázky pro umělce životně důležité

Pryž

Jako začátečník se bez gumy neobejdete. I zkušení umělci ale mají své oblíbené značky pryží, které občas zachraňují životy…tedy kresby.

Kvalitní papír

Papír, na který kreslíte, by měl být partnerem vás, vaší tužky a očekávaného výsledku kresby. Proto si na jeho výběru derte záležet

Štětce

Jste-li fanoušek malby, potřebujete štětec. A ne jeden. Každý typ malby vyžaduje jinou velikost štětce, a je proto dobré se v nich alespoň základně orientovat.

2. Barvy

Je přirozené, že s pěknou malbou nutně souvisí spolehlivé barvy. Pro začátečníka je výběr barev bez nadsázky výzvou. Jejich nabídka totiž pokrývá nepřeberné množství variant. Člověk přirozeně uvažuje nad rovnicí dražší = kvalitnější. V tomto případě tomu tak rovněž často bývá, existuje ale rada, abyste nekoupili předraženého zajíce v pytli – testujte!

Typ malby nebo kresby

Chystáte se na portrét nebo lesní krajinu? V úvahu je samozřejmě třeba vzít i to, o jaký typ kresby či malby se budete pokoušet. Nabídka barev je opravdu bohatá a vyberete si bez potíží, ať chcete malovat zátiší s jablkem nebo koráb v rozbouřeném oceánu.

Barevné rozpětí

Ať už jde o základní barevnou paletu nebo všechny dostupné odstíny, je třeba se v nich orientovat – a ideálně s nimi být spokojen. Dobrá, konzistentní barva je zárukou úspěchu.

Náročnost

Začátečník by se měl při výběru barev orientovat na uživatelsky přívětivější varianty. Není to nic složitého, protože nabídka se dnes předhání v barvičkách pro studenty umění, začátečníky i skutečné profíky.
 

3. Možnosti, druhy a varianty

Nákup uměleckých potřeb se může prodražit. I proto je třeba si dát pozor na koupi něčeho, co není úplně nutné – pro začátečníka navíc mnohdy zbytečné.  Ovšem poměrně logická je rovněž úvaha, že ani začátečník si nevystačí jen s jedním nástrojem nebo druhem materiálu. Průzkum nástrojů a jejich variant vám umožní být kreativnější a navíc porozumět tomu, čemu se věnujete.
 

4. Značka

V umění na značce záleží. Není lehké se ve všech orientovat, především proto, že existuje opravdu velké množství značek a každá z nich může být mistrem v oboru.  Některé se ovšem specializují na profesionální umělce, jiné naopak na začátečníky a studenty umění. Obecně bychom přesto mohli značky určit jako kvalitní a nekvalitní.

 

Nás zajímají samozřejmě ty kvalitní.
 
Jenže jak je poznat? Nejde o nic jednoduchého, speciálně pro začátečníka. Navíc mnohé umělecké potřeby klamou tělem a vypadají luxusně, jejich kvalita však za vzhledem zaostává. Jak lépe zjistit, s čím máte co do činění? Čtěte recenze a hodnocení zákazníků!
 

Rada na závěr: Testujte!

K výrobě pastelky je potřeba jiný materiál než k tvorbě grafitové tužky. Předtím, než utratíte peníze za vybraný kousek, byste měli rozumět tomu, proč a jak který materiál využít. Řešení? Vyzkoušejte je! Pokud nemáte možnost si uměleckou pomůcku otestovat, opět se piďte po zákaznických recenzích.

Pokud objednáváte umělecké potřeby online, nebojte se zajít do kamenného obchodu a nejprve si je tam vyzkoušet. Sledujte cenu a srovnejte ji s konkurencí. Nebo se poraďte se zkušenějším kolegou malířem.

Správný výběr uměleckých potřeb nejen ovlivní výsledné umělecké dílo, ale dokáže i správně podpořit vaši lásku k umění. Ta, podobně jako kvalitní umělecké potřeby, vydrží velmi, velmi dlouho.
 

Zdroje:
https://letsdrawcartoons.com/how-to-choose-quality-art-supplies/
https://www.finearttips.com/2012/04/choosing-quality-art-materials-and-supplies/
https://www.artworkarchive.com/blog/do-you-need-expensive-art-supplies-to-make-good-art