Úvod Blog Zvyky a tradice Létající draci
Létající draci patří k podzimu stejně jako k bájím a pověstem z dávných časů

 

Draci. Známe je jako bájná a magická stvoření obrovské síly. Mají své místo v mýtech a legendách po celém světě. Posaďte se s námi mezi dračí křídla a vydejte se na fantastickou cestu skrze čas i prostor!

Domovem prvního papírového draka na světě bylo území Shandon ve východní Číně. Světlo světa spatřil před dvěma tisíci lety! Dodnes čínskými lesy a rýžovými políčky kolují legendy upřesňující místo i dobu vzniku. Patrně nejvíce se v místní paměti usídlila báje o farmáři, který vytvořil řetězec z bambusu, aby zabránil ztrátě klobouku v silném větru.

 

Co drak, to originál

Dračí symbolika je známá po celém světě a těší se velkému množství variant. Evropský drak chrlí oheň, kroutí zubatými hlavami a žere princezny. Jáson a jeho Argonauté obelstili draka, který chránil zlaté rouno. V den biblické potopy se zrodila mořská dračice Leviatan a její mužský protějšek Behemoth, symbolizující temnou sílu země. Ruští bohatýři překonávali devítihlavého „zmeje garynyče.“

 

Draci na rýžovém i bitevním poli

První písemnou zmínku o létajícím drakovi zaznamenal čínský generál Han Hsin z dynastie Han. Ve svém dřevěném drakovi letěl nad nepřátelskými hradbami a zjišťoval, jak dlouhý tunel by museli jeho vojáci postavit, aby zničili obranu nepřítele. Povedlo se! Generál dosáhl středu města a nad překvapeným soupeřem zvítězil.

Draci ostatně mají své místo v čínské kultuře po celé dynastie. Pracné armádní prototypy „dřevěných draků s černýma ušima“ měly unést několik desítek vojáků. Z bitevních polí mystičtí tvorové mířily na oslavy, výšivky i zdobený porcelán. A jsou tam dodnes.

Oproti evropskému ekvivalentu je čínský drak laskavým stvořením, které přivolává déšť. Stavba těla podobná hadu s velkou hlavou, čtyřmi končetinami a zakrnělými křídly je tisíciletým symbolem čínské kultury. Papíroví draci pomáhali místním farmářům odhánět škůdce a zlé duchy.

 

Draci ve vědě

Cestovatel Marco Polo si jako jeden z prvních Evropanů povšiml jejich precizní konstrukce. Postupně si papíroví draci získali nepřekonatelnou oblibu v rukou dětí. V době vynálezů a objevů se k dětským nadšencům pouštějícím draky připojila rovněž věda.

V roce 1749 skotský meteorolog Alexandr Wilson připojil k papírovému drakovi teploměr, aby zjistil teplotu v člověku nepřístupných výškách. O tři roky později Benjamin Franklin díky drakovi dokázal elektrický původ blesku. Zásadní roli sehráli i ve vývoji prvního letounu bratří Wrightů.

V následujících sedmdesáti letech patentový úřad přijal nespočet nových „dračích“ patentů. Vývoj meteorologie, bezdrátové komunikace a pochopitelně letectví - ne nadarmo se přelom 19. a 20. století nazývá „zlatým věkem“ draků.

Vývoj mechanicky poháněného letadla papírového draka brzy odsunul z výsluní. Vývoj nových materiálů v průběhu 20. století ale umožnil další „dračí“ boom.

Nylon, uhlík i sklolaminát draky zpevnil a více ochránil před nepřízní počasí. V roce 1972 Peter Powel objevil populárního „dvouřádkového“ draka. Nový „dračí“ sport – „kiting“ si brzy získal obrovskou oblibu.

Nadšenci experimentovali s novými návrhy, které by mohly přesně manévrovat nebo uchvacovat složitými triky. Holandský tým sestavil rekordního papírového draka s nafukovací konstrukcí přes 1800 metrů! V osmdesátých letech Peter Lynn z Nového Zélandu představil draka z nerezové oceli, který poháněl malý džíp. Vědecký tým nechal drakem táhnout sáně během výpravy na Severní pól.
 

Zpátky k dětem

A co draci dnes? Vrátili se zpátky do rukou dětí? Nejenom to. Jsou oblíbenou rekreací i náročným sportem. V dubnu, který je měsícem papírových draků, probíhá nespočet soutěží. Zde soupeře můžete porazit precizními manévry i krásně vymalovaným kouskem. Přesto – a možná právě proto – jejich krása neutrpěla. V Asii, Řecku, i Polynésii dodnes vznikají krásné kousky přizpůsobené místní kultuře i tradicím.

Draci. Mystická stvoření, která nikdy nikdo neviděl. Přesto známe laskavého čínského draka, zuřivou saň z českých pohádek i roztomilou Bezzubku z oblíbeného filmu. Papíroví draci nás přibližují k tajemným a krásným tvorům, kteří kdysi – možná – skutečně žili.

 

Zdroje:

https://www.gombergkites.com/nkm/hist1.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Kite

http://kites.com/history-of-kites.html

http://www.sacu.org/kitehistory.html

http://www.draci.net/