Papírnictví PAVLIK CZ

Vaše online papírnictví

Karneval 2018
Kalendáře a diáře 2018
Stojany
Umělecké a výtvarné potřeby

Vánoční radovánky

Vánoční radovánky

Nejoblíbenější svátky v roce jsou tu. Vyzdobené domácnosti ani vanilkou vonící cukroví ale nejsou to jediné, co je provází. Vánoce jsou totiž také pořádně tajemné. Před dávnými časy lidé slavili zimní slunovrat. Doufali v přízeň bohů, mírnou zimu a bohatou úrodu. Dnes už lidé neprosí o plné sýpky, přesto si tradice pocházející z minulosti zachovaly svůj tajemný půvab. Jak jinak vysvětlíme, že od nás nikdy neodešly? Podívejme se na vánoční tradice, které jsou starší než ten nejstarší vánoční stromeček. Nevěříte? Čtěte dál!

Vánoce jsou vrcholem Adventu.  Děti očekávají Štědrý den a příchod Ježíška – to ale především v Českých zemích.

O Vánocích se narodil malý Ježíšek. Spolu s maminkou Marií a otcem Jakubem je zvěčněn v chlévě. Dechem jej zahřívá kravička, oslík a ovečka. Na jejich počest se dodnes vystavují a zdobí Betlémy. Jaké další tradice s sebou ale Vánoce přinášejí? Jak jsou na tom naši sousedé na druhé straně světa?

Kde se vzal stromeček?

Víte, že vánoční stromeček je tradicí velmi mladou? V českém domku se objevil v roce 1812.

Téměř po celé zemi byly oblíbené „chrámové“ divadelní hry. Zejména jedna! Největší oblibě se těšil příběh samého počátku – vyhnání Adama a Evy z ráje. Rajský stromek představoval malý stromeček ozdobený ovocem ve středu jeviště. Hry nahradila jiná zábava, ale stromek zůstal jako symbol Spasitele, který se jednou vrátí.

Stromeček se s radostí používá na celém světě. Zdobí se dobrotami

a ovocem.

Legenda vypráví, že během 17. století kovář vyrobil bílé tyčinky svíček, které měly připomínat chór katedrály Chologne v Německu.

Tradice, zvyky a radosti

Souboj Ježíška a Santa Clause

 Děda Mráz a Štědrý „Stalinův“ den

Babičky dnešních prvňáčků si možná ještě pamatují nutnost oslavovat na Vánoce dárečky od dědy Mráze. Komunisté dokonce plánovali posunout Štědrý den! Ježíška měl nahradit ten

Děda mráz je komunistický fenomén, který ve zfilmované podobě těší už tři generace – od prababiček po malé školáky. Přesto nosí dárky v Rusku – stejně jako u nás Ježíšek. Snaha o nahrazení české varianty tou ruskou rozpálilo Čechy do běla.

Zahraniční typy

Ponožky na krbui sob s červeným nosem. Tradice spíše americké nebo ty z Velké Británie. Je dobré o nich vědět? Určitě ano!

Tradice kartiček vzniká v Anglii, kde se malí chlapci učili psát tak, že psali přáníčka svým rodičům. Sir Henry Cole ale zavedl darování kartiček svým přátelům a blízkým.  

 

Sob Ota

 

Zdroje:

http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/ruzne/vanocni-zvyky-povery-tradice-lodicky-rozkrajovani-jablek-liti-olova-vyznam

http://hobby.idnes.cz/ceske-vanocni-tradice-nabizeji-stesti-nekdy-ale-i-hrozi-smulou-pbw-/hobby-domov.aspx?c=A081205_072810_hobby-sdeleni_lud

http://www.zenax.cz/vanoce_tradice_a_zvyky_3629.html

http://www.myczechrepublic.com/czech_culture/czech_holidays/christmas_superstitions.html

http://www.whychristmas.com/cultures/czechrep.shtml

http://www.whychristmas.com/customs/

http://www.christmas.com/

http://www.allthingschristmas.com/traditions.html

 

 

 

 

 

 

 






Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

facebook google plus linkedin