Papírnictví PAVLIK CZ

Vaše online papírnictví

Hahnemuhle
Vánoce 2018
Stolní a nástěnné kalendáře 2019
Draci 2018
Batohy PP
Stojany
Umělecké a výtvarné potřeby

Valentýn nebo První máj? Pojďme slavit v únoru i květnu!

 
 
 

 

 

 Valentýn nebo První máj? Pojďme slavit v únoru i květnu!

 

  Jak to vlastně bylo se svátkem všech zamilovaných? Odkud přišel?  A má pro nás stejnou cenu jako první Máj? To vše se dozvíte v dnešním článku plném srdíček, valentýnek, ale i rozkvetlých třešní.

 

  Svatý Valentýn se slaví zejména v anglosaských zemích – a to každoročně 14. února. Je inspirován starým římským svátkem Lupercalia.

 

  Kdysi dávno vládce Říma Claudius II. zakazoval svým vojákům, aby se ženili. Bál se, že jako šťastní novomanželé by netřískali meči na jeho výpravách. Statečný Valentýn vládci vzdoroval a tajně oddával mladé páry. Později byl zatčen a 14. února popravenLupercalia splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna a vznikl romantický svátek všech, kterým srdíčka plesají láskou.

 

  Pod tlakem obchodníků pronikají  zvyky a tradice i do českého, potažmo evropského prostředí – Valentýnky jsme koneckonců dostávali (nebo dávali) už ve škole. Každoročně obchody připravují tunu srdíček, valentýnských přání i slaďoučkých pralinek.

 

  U nás ale nedáme dopustit spíše na První máj.  Inspirace keltským svátkem Beltaine  přináší do jarních zahrad oslavu plodnosti i tradici májek. Za starých časů chlapec věnoval májku své milé - a musel doufat, že o ni nestojí  ještě někdo jiný. Ten by totiž májku prvního chlapce byl povinen zničit  a nahradit svojí. Milý zvyk později nahradil souboj mezi vesnicemi. Která si nechá májku ukradnout? Rošťáci mají možnost ji odcizit jen mezi 1-2. květnem. Vesnice, která o ni přijde, je vystavena nelítostné potupě.

 

   Co ještě k máji patří? No jistě! Polibek pod rozkvetlou třešní! Ještě za našich babiček byl takový polibek zavazující a chlapec i děvče po takové hubičce zpravidla začali připravovat svatbu. Dnes se polibky poměrně plýtvá, na prvního máje si jej ale nechá ujít jen málokdo.

 

  A co vy? Slavíte Valentýn nebo dáváte přednost jarní variantě se sluníčkem a kvítky v rozkvětu? My navrhujeme, ať se bez přílišných cirátů slaví oba svátky. Ten únorový – který je pevně spjatý s Amerikou, romantickými komediemi a srdíčky, ale i ten květnový – který nejen díky mistru Máchovi vypadá jako pestrobarevná pohádka. Láska se totiž klidně může oslavovat celý rok.

 

 

 

 

 

 

 

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Den_svat%C3%A9ho_Valent%C3%BDna

http://www.history.com/topics/valentines-day/history-of-valentines-day
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

facebook google plus linkedin