Papírnictví PAVLIK CZ

Vaše online papírnictví

Kancelářské potřeby 2019
Karneval 2018
Hahnemuhle
Stolní a nástěnné kalendáře 2019
Batohy 2019
Stojany
Umělecké a výtvarné potřeby

Jak správně psát - a nepřestat

 
 
 

 

Jak správně psát – a nepřestat

 

  Jsou všichni v lavicích? Skvěle! Za chvíli zvoní. Hodina psaní je tu. Vítáme školáky i jejich rodiče!

 

  Při vstupu do třídy pera a tužky malých prvňáků ještě odpočívají. Mají proč. Jejich služba totiž neskončí dalších několik let. Roky v lavicích se při nesprávné metodě psaní potom mohou zdát nepěkně dlouhé – nejen pro psací potřeby, ale zejména pro školáky.

 

 

  

 

Správnou metodu psaní pomáhají žákům najít paní učitelky a – samozřejmě – starostliví rodiče. Není ale v jejich silách kontrolovat každého pisálka zvlášť a neustále. Žáčci mohou získat zlozvyky, kterých se potom těžko zbavují. A dokonce se jich nemusí zbavit vůbec!  Víte, že mnoho dospěláků se stále nenaučilo psát? Spousta dětí umí držet pero lépe než oni!

 

 Jak tedy naučit správně psát školáka nebo dospěláka? Kdy začít s nácvikem psaní? A jak zjistím, že píšu špatně?

 

  Vítejte na hodině plné zábavných i důležitých informací ze světa psacích potřeb. Pohodlně se usaďte – a vzhůru do čtení!

 

 Je dobré vědět, že…

 

  POZOR! Při samém soustředění se na psaní nesmíme zapomínat na další faktory, které nejen ovlivňují styl psaní, ale mají také vliv na naše zdraví.„Seďte rovně a na celé židli!“ Dočteme se v článku od Centropenu s výmluvným názvem Jak správně psát .Chodidla se opírají o podlahu celou plochou. Nepřibližujte se k papíru příliš blízko. Dostatečná vzdálenost zabrání zkažení očí.

 

    Sedíte správně? Chválíme! Ale co teď?

 

  Jaké pero máte připravené? Centropen bez obalu doporučuje tornádo. Ví totiž, že ho děti zbožňují. Věří mu ale i učitelé. Cenově dostupné tornádo je k dostání v různých variantách a neobtěžuje vás výměnou náplně. „Obecně doporučujeme pera s ergonomickým úchopem,“ nabádá Centropen. O co vlastně jde? „V horní třetině je tzv. trojúhelníkový tvar, který poskytuje tři plochy pro správné uchopení.“ Ani to ale není záruka.

 

 První písmenka

 

  Ani ergonomický tvar nezaručí správné držení psací pomůcky. Zaručený je – ostatně jako vždy – trénink a trpělivost. Mezi 2. a 4. rokem začíná dítě obvykle řádit s pastelkami. Nechte ho! Pomozte mu ale naučit se pastelky i fixky držet správně. Ve školce, ve škole i v dospělosti – všude tam správné držení pera využije.  A ocení.

 

 

 Špetkový úchop x Křečovité držení

 

  Palec ani ukazováček nikdy nedržte moc křečovitě! Tlak na pero bude příliš velký a psaní vás za chvíli unaví. Ideální je takzvaný špetkový úchop. „Palec drží, prostředníček podpírá a ukazováček je položen lehce shora,“ dočteme se ve zmíněném článku.

 

  Jednodušší - a častější - je ale naneštěstí držení křečovité. Pero drží palec i ukazováček – ovšem pod zbytečně velkým tlakem. Z toho důvodu je ukazováček většinou prohnutý a velmi brzy unavený.

 

 

 Nezapomínejte na papír!

 

 Je papír dobře zaklížen?

 

 Je dostatečně hladký?

 

 Je málo průsvitný?

 

 Je čistě bílý?

 

  Pokud si na všechny tyto otázky odpovíte ano, máte čest s kvalitním psacím papírem. Do školních sešitů by měl být ostatně používán pouze bezdřevý psací papír. Stejně jako pero je nezbytnou pomůckou pro školáka. „Papír a použitý psací prostředek by měly vždy korespondovat.“ Při nesprávně zvolené pomůcce bude náplň i na kvalitním papíru rozpíjet či prosakovat. Stejně tak obráceně.

 

 

 Trpělivost přináší růže

 

  Naučit se psát - jeden z hlavních úkolů prvních školních let. V době počítačů, tabletů a interaktivních klávesnic je lpění na psaném textu mnohdy považováno za nedůležité, ne-li zbytečné. Opak je pravdou. Stejně jako jsou lidé, kteří se nikdy nevzdají vůně knih a šustění stránek, i psaní má miliony příznivců. Škrabkání pera o papír a sytě modrý inkoust se zkrátka jen tak neokouká. Z dnešních dětí vyrostou různí lidé. Počítačoví nadšenci i ti, kteří nikdy nepřestanou ručně psát dopisy.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

facebook google plus linkedin