Papírnictví PAVLIK CZ

Vaše online papírnictví

Karneval 2018
Kalendáře a diáře 2018
Stojany
Umělecké a výtvarné potřeby

5P Správného batohu

Jak vybrat správný batoh

Škola nejsou jen jedničky, stohy popsaného papíru a přátelé na celý život. Kromě učení, zodpovědnosti, učení, legrace (a ještě špetky učení) je třeba mít po boku spolehlivé pomocníky. Jedním z nich je bezesporu batoh.  Jste nuceni nadšenými školáky vybírat hlavně podle motivu tužek, batohů či sešitů? Patrně ano. Čím šmrncovnější obrázek, tím líp.

 Víme ale, že rozhoduje hlavně kvalita. Jenže vysvětlete to zuřivému prvňáčkovi, který se třese na batoh s Mimoňem! Naštěstí ale existuje způsob, jak skloubit kvalitní provedení s oblíbeným motivem. Stačí vědět, jaké parametry musí naše školní pomůcka mít.

Zvolte správně!

Zvolit správný batůžek či aktovku je událost pro celou rodinu. Vybírejte pečlivě a pokud možno se školáčkem. Dávejte pozor na jeho vkus, ale i výšku a tvar postavy. Batoh by neměl viset ke kolenům, stejně tak nesmí být širší než nositel. Tyto faktory ovlivňují těžiště, které se při nesprávném výběru může změnit a způsobit špatné držení těla.

Aktovka nebo batoh?

Tradiční a stále jedny z nejoblíbenějších školních potřeb jsou jednoznačně aktovky. Ostatně skvěle sloužily i našim rodičům – pyšní se přehlednou hlavní komorou a jsou většinou rovněž lehčí. Batohy jsou nicméně vesměs moderní kousky, které do jednoho podléhají posledním trendům. Neprohloupíte ani v jednom případě. Záleží na vás – a samozřejmě na vašem školákovi.

Rošťáci a zlobidla

Statistiky ukazují, že téměř 80% procent dotazovaných dětí má problém s těžkým a nemotorným batohem! Alarmující číslo v sobě obsahuje nepříjemnou věc - batohynejsou levná záležitost. Tržnice nabízí líbivé kousky v podobném vzhledu jako klasické batohy z papírnictví.

Není těžké podlehnout a pořídit žáčkovi hezký a l-e-v-n-ý batoh. Tím spíše, je-li žáček rošťák a batoh dříve či později odejde na věčnost. Víme ale, že množství a tíha učebnic v nekvalitním batohumůže mít vliv na celkový stav dítěte. Je třeba mít neustále na paměti, že takový vliv je opravdu velký - a naneštěstí často nevratný.

Tradičně by váha neměla přesáhnout 10% váhy dítěte. Je navíc jasné, že děti nenosí v aktovkách jen věci do školy určené. Víte, o čem mluvíme, že? Oblíbená knížka, nerozlučný plyšový kamarád i želé bonbony často nepěkně zvyšují hmotnost. Ovšem pozor! Nenechte se zlákat ani příliš lehkým batohem. Váha totiž v tomto případě nemusí být správně rozložená a můžete „koupit zajíce v pytli.“ Klasická hmotnost batohu je 1200 gramů pro první stupeň a 1400 gramů pro stupeň druhý.

Společnosti jako Bagmaster nebo Topgal se předhánějí v kvalitě batohů či aktovek – a nutno říci, že za nimi stojí mnoho spokojených zákazníků. Nejsou ale jediné. Emipo i P+P Karton nebo Stil jim spolehlivě sekundují. Společná ve všech případech by měla být anatomicky tvarovaná záda, reflexní prvky, stabilní dno, polstrovanné popruhy, praktické vnitřní uspořádání a jednoduše uzavíratelná klopa. Na tyto vlastnosti se nyní podíváme podrobněji.

Anatomicky tvarovaná záda

Malí školáci se neobejdou bez kvalitně polstrovaných a zpevněných zad. Minimální šířka popruhů by měla být 4 cm. Dětská páteř se totiž neustále vyvíjí – a správný vývoj má na svědomí mimo jiné právě aktovka.

Dostatek reflexních prvků

Čím více, tím lépe! Jednoduché pravidlo na silnicích zachraňuje životy. Vidět a být viděn je nutností nejen pro řidiče, ale i pro školáky, kteří ať chtějí nebo ne, občas se vyskytnou na ulici při snížené viditelnosti. Ale žádný strach. Kvalitní batoh i aktovka jsou dnes vybaveny dostatečným množstvím reflexních prvků.

Přehledné rozmístění komor

Zejména pro mladší školáky je neocenitelné přehledné a jednoznačné umístění komor. Ideálně rovněž klasické – tedy hlavní komora, kam se pohodlně vejdou učebnice, menší komora na sešity či penál, a kapsy na svačinu, pití či telefon.

Nízká hmotnost – ovšem správně rozložená!

Jak již bylo zmíněno, děti v taškách často nosí nepěkné množství (nejen) učebnic. Batoh by nejen proto měl být sám o sobě velmi lehký. Při plné zátěži by váha měla být rovněž rovnoměrně rozložená, aby co nejméně zatěžovala páteř žáka.

Další nezbytnosti

Kvalitní zip

I u batohů pro menší děti je dnes samozřejmá možnost schovat do batohu tablet nebo notebook. Zátěž se ale potom nepěkně zvýší, a jedním z hlavních faktorů je v tom případě i pevný zip, který jen tak něco nerozhodí. Většina batohů s tím počítá, je dobré ale podrobně sledovat i toto hledisko.

Vyztužené dno

Nejtěžší potřeby skladujte co nejblíže zádům! Základní poučka umožní rovnoměrné rozložení zátěže, ke kterému mimo jiné přispívá i vyztužené dno.

Snadno nastavitelné popruhy

Každé dítě je jiné. Popruhy u batohu by měly být nastavitelné tak, aby vyhovovaly všem velikostem i podobám dítěte. Nastavujte, utahujte a uvolňujte spolu se školákem. Jeho páteř vám určitě poděkuje.

Design

Proč je na posledním místě? Je přeci důležité, jak bude náš batůžek vypadat – zejména tedy pro školáka J Vybírat podle oblíbeného motivu je důležité, nemělo by to být ale hlavní hledisko. Je totiž jasné, že i ten nejpěknější motiv se okouká, přijde jiná super pohádka a jinak vysoce kvalitní batoh bude smutně ležet ve skříni. Co s tím? Inspirujte se osobností i zájmy vašeho školáka. Zkombinujtejeho jedinečnost s kvalitou a precizností batohu. Správně vybraný batohmůže oddaně sloužit několik sezón. Ponese s sebou zážitky ze školních let, na které dodnes vzpomínají i rodiče dnešních prvňáčků.

 

Zdroje:

https://www.agatinsvet.cz/3-1-zasada-pro-vyber-spravneho-skolniho-batohu-ci-aktovky?gclid=Cj0KEQjwyN7JBRCZn7LKgb3ki8kBEiQAaLEsqmiIBWrSlDDjePjRQ_JRP4byoy1rIWhcqt05pzWtVRMaAsl58P8HAQ

http://www.topgal.cz/jak-vybrat-skolni-batoh/

http://sdeleni.idnes.cz/vite-jak-spravne-vybrat-skolni-batoh-ci-aktovku-f5l-/zpr_sdeleni.aspx?c=A101103_122541_zpr_sdeleni_ahr

https://www.babyweb.cz/jak-vybrat-spravny-batoh-do-skoly


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

facebook google plus linkedin