Úvod Blog Zajímavosti 33 jarních ztřeštěností, o kterých jste dost možná nevěděli
Na jaře je pořád co dělat. A kdyby vám náhodou došla inspirace, zde máte 33 nápadů

 

33 jarních ztřeštěností, o kterých jste dost možná nevěděli

 

Jaro si letos pěkně dává načas. Všeobecně jde o jedno z nejoblíbenějších ročních období. "Proč jaro?" řeknete si, "každá část roku je přeci krásná." A máte pravdu. Jaro se ale přece jen pyšní ještě něčím navíc. Jak to nazvat? Nadějí? Radostí? Po mrzuté zimě se všude vrací život. Ptáčci se znovu rozezpívají, vykouknou první květy a sluníčko konečně pořádně zahřeje. Všechno je veselejší, jasnější a hezčí. Příroda se obnovuje. Obnovujeme se snad my s ní? I když dnes ťukáme do telefonů a málokdy lovíme mamuty, jsme přeci její součástí. Je to jasné. S jarem ožíváme i my! Školáci jsou veselejší, učitelé usměvavější a svět...svět je najednou barevnější. Jarní zajímavosti ze světa zvířat i lidí potěší určitě nejen nás, ale i probouzející se přírodu. Vsadíte se?

 

1. Podle jedné facebookové studie se nejvíc lidí rozchází právě na jaře – mimoto i dva týdny před Vánocemi. Nejmenší míra rozchodů byla na Štědrý den a od srpna do října.

 

2. Podzimní a jarní rovnodennost jsou jediné období roku, kdy slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě. Světlá a tmavá část dne trvá stejnou dobu.

 

3. Kdyby někdo stál první jarní den na severním pólu, viděl by, jak slunce doslova „skočí“ přes obzor – a rázem začne šest měsíců nepřetržitého světla. Osoba na jižním pólu by naopak viděla, jak slunce „skokem“ signalizuje začátek šesti měsíců tmy.

 

4. Jaro může začít 19., 20. i 21. března. Důvodem toho, proč rovnodennost ani slunovrat nikdy nepřichází stejně, je to, že koloběh slunce netrvá přesně 365 dní jako náš kalendářní rok.

 

5. Kdyby císař Řehoř XIII. nestanovil gregoriánský kalendář, kterým se většina lidí řídí, od roku 1852 bychom každých 128 let slavili Velikonoce uprostřed zimy!

 

6. Ačkoliv jsou na jaře všechny kvítky v květu, není to úplně nejlepší období na přivedení dítěte na svět. V rozsáhlé studii bylo zjištěno, že děti narozené na jaře mají větší pravděpodobnost k rozvoji schizofrenie, bipolární poruchy i anorexie.

 

7. Náš první jarní den je první den podzimu na jižní polokouli.

 

8. Pokud by se Země neotáčela kolem osy na náklonu 23,4 stupně, ale kolmo, nebyly by žádné změny v délkách dnů ani v ročních obdobích!

 

9. Kytičkami, které kvetou na jaře jako vůbec první, jsou tradičně šeříky, lilie, tulipány, narcisy a pampelišky.

 

10. Zatímco jarní rovnodennost se typicky datuje 20. nebo 21. března, meteorologické jaro začíná už na začátku měsíce. Průměrné teploty totiž vzrostou až o 10 stupňů.

 

11. V mayském městě Chichen Itza oslavují první jarní den „Návrat slunečního hada.“ Na pyramidě El Castillo vytváří během jarní rovnodennosti slunce trojúhelníkový stín, který skutečně vypadá jako sestupující had.

 

12. Zatímco většina lidí přestává na jaře a v létě krmit ptáčky, ti by naopak posilu využili o to víc – jsou totiž uprostřed migrace a většinou jsou dost hladoví.

 

13. V jaře je výrazně nižší nástup menopauzy než v zimě nebo na podzim.

 

14. Na přelomu 1. a 2. února Keltové slavili Imbolc – konec zimy. Patrně díky nim my dnes slavíme Hromnice. Podle tradice jaro přijde brzy, pokud svišť (angl. Groundhog – podle něj Groundhog day přísluší Hromnicím) při vylézání z nory nevidí svůj stín. Pokud ano, zima bude trvat minimálně dalších šest týdnů.

 

15. Pro Japonce je začátek jara spjatý s kvetoucí třešní, jejich národní květinou. Většina fotografií jarního Japonska je v nádherných odstínech růžové.

 

16. Existuje termín „jarní horečka,“ který zahrnuje zvláštní příznaky spojené s příchodem jara, včetně neklidu, neustálého snění a zvýšené sexuální chuti. Přesná příčina je nejasná, vědci se ale domnívají, že „se nám zapalují lýtka“ díky světlu, větší míře pohybu a více odhalené kůži. Hormony na jaře zkrátka řádí.

 

17. Podle řecké mytologie je jaro spjaté s návratem Persephony, dcery Demeter, která se vrací z podsvětí, kde trávila zimu. Stejně jako ona se obnovuje plodnost a úroda.

 

18. V jižní hemisféře trvá jaro od srpna do listopadu.

 

19. Zdá se vám na jaře zpěv ptáků hlasitější? Máte pravdu. Jsou jednoduše víc slyšet, aby přilákali samičky a zastrašili soky v lásce.

 

20. Zatímco je prosinec nejoblíbenějším měsícem rozvodu, pozdní jaro a podzim jsou nejoblíbenější měsíce na svatbu.

 

21. Podle Národního sdružení realitních kanceláří je jaro nejoblíbenější sezónou pro koupi/prodej domu. Uprostřed zimy se lidé nechtějí stěhovat kvůli počasí a dětem, kterým vrcholí pololetí. Ceny nemovitostí se proto na jaře patřičně zvyšují.

 

22. Děti skutečně rostou na jaře rychleji než v jiných obdobích roku!

 

23. Staří Egypťané postavili Velkou Sfingu tak, aby ukazovala přímo na vycházející slunce během jarní rovnodennosti.

 

24. Říká se, že během jarní rovnodennosti bude vajíčko pohodlně stát „hlavičkou“ vzhůru, jelikož je země dokonale rovná. Jistě. Bude ale takto stát v jakýkoliv jiný den. Pokud máte dost trpělivosti.

 

25. Více světla na jaře nezpůsobuje jen samotné jaro, ale i letní čas. Funguje téměř po celém světě, jako vůbec první vůbec jej ale navrhl Benjamin Franklin v roce 1784.

 

26. Většina býložravců přivádí na svět mláďata skutečně na počátku jara. Ví totiž, že pak mají největší šanci vyrůst do velkých a silných dospěláků – a přežít zimu.

 

27. Na jaře je nejčastější výskyt tornád.

 

28. Úderem jara – stejně tak i podzimu – se čekárny lékařů zaplní až 17 miliony alergiků

 

29. U nás je jaro celkem trefným označením jednoho ze čtyř mírných období, v tropech se ale využívají spíše výrazy „suchý,“ „mokrý," nebo „cyklonický.“

 

30. Na jaře se slaví iránský nový rok – tzv. „nowruz. Před zhroucením sovětského svazu byl Írán jedinou zemí, kde byl tento svátek povolen. Často se nowruz slaví přesně v den rovnodennosti – a oslavy pokračují po dobu až dvou týdnů.

 

31. I v Indii probíhají bujaré jarní oslavy – festival Holi září barvami a jeho popularita se dostala dokonce i do Velké Británie. Oslavy začínají večerním ohňostrojem, následující den všude práskají balonky s vodou a barevným práškem. Tehdy dobro vítězí nad zlem – a jaro nad zimou.

 

32. V USA jsou Velikonoce spojené rovněž s prázdninami, které většina VŠ studentů tráví na plážích uprostřed typických párty s vatrami ohně.

 

33. S jarem jsou neodmyslitelně spjatí zajíčci. Anglosaská bohyně jara Eostre měla zajíčka jako věrného společníka. Shodou okolností na počátku jara mnoho zajíců a králíků rodí své mladé. Legenda o velikonočním zajíčkovi pochází od starých luteránů, kteří věřili, že zajíček posuzoval, zda byly děti hodné nebo ne. Mnoho dětí věří, že zajíček schovává košíky vajíček, sladkostí i hraček v zahradě – a je na ně tradičně uspořádán divoký hon.

 

 

 

 

 

 

 

Zdroje:

https://www.factretriever.com/spring-facts

http://justfunfacts.com/interesting-facts-about-spring/

http://www.telegraph.co.uk/news/0/first-day-spring-2017-interesting-facts-vernal-equinox/

https://www.express.co.uk/life-style/top10facts/465823/Top-10-facts-about-spring

http://wdtn.com/2014/03/20/10-fun-facts-about-spring/

http://www.22facts.com/spring/